Tudjátok, mi a különbség a fehér és a fekete gólya között? Tudjátok, Magyarországon hol költ a legtöbb fekete gólya? Gyertek el hozzánk Bátára, a Gemenci erdő mellé, a Fekete Gólya Házba! Látványos kiállításban, játékosan tudhatsz meg mindent a fekete gólyák életéről, vándorlásáról.
Kiemelt Fekete Gólya Ház, Báta – Múzeum, élmény, játék
Báta, Fő utca 306, 7149
Program jellemzői
Tájékoztató
Fekete Gólya Ház, Báta — Múzeum, élmény, játék
Miért fontos megismernünk a fekete gólyát?
Mert nagyon ritka, különleges madár, rajta keresztül megismerhetjük azt a csodálatos világot, az ősi természet egy szeletét, amely körülvesz bennünket. A fehér gólyával ellentétben rejtetten él, háborítatlan, sűrű erdők, magas sziklák titokzatos madara. Csaknem négyezer kilométert repül minden tavasszal és ősszel, hogy egyik legnépesebb lakóhelyére, Báta környékére, a Gemenci erdőbe visszatérjen költeni.
Az interaktív tárlat bemutatja a madarak életét, a Gemenci erdő állat- és növényvilágát, kiemelt figyelmet fordítva a fekete gólyára. A táplálkozó- és fészkelő hely mellett nyomon követjük a fekete gólya vándorlását, elkísérjük Afrikába, ahol szintén nagyon tisztelik a ” felhők madarát”.
A bátai Fekete Gólya Ház a tárlatvezetések mellett érdekes játékokkal, kézműves foglalkozásokkal várja a gyerekeket és felnőtteket egyaránt. A múzeum három helyiségében hang- és látványelemekkel kísérve ismerheti meg a fekete gólya életmódját, fészkelő és táplálkozó helyeit. Az információs táblákon jelképesen Margit, a Mohácsi-szigeten 2005-ben meggyűrűzött fekete gólya kísér végig bennünket. Különleges érdekesség a fekete gólya vándorlásáról, telelő helyeiről szóló Afrika-termünk; itt megismerhetik az érdeklődők az etióp ngigole törzset, amelynek tagjai istenként tisztelik a fekete gólyát, a felhők madarát.
Számos játékos elemet tartogatunk a gyerekek számára, akik magukra ölthetik a fekete gólya vagy a gázló madár táplálékául szolgáló béka jelmezét, de kipróbálhatják azt is, hogy hogyan forgatja meg fészkében tojásait a gólya. Az ismeretek megszerzését, elmélyítését segíti a foglalkoztató füzet, fekete gólya totó, lábnyomokat kereső játékunk. A száz éves tölgyfáról szóló meséhez óriás társasjáték is tartozik. Az udvaron létrehozott mezítlábas ösvényen jelképesen Bátáról eljutunk a Gemenci erdőbe.
Az 1896-ban létrehozott szivattyútelep vezeti le a Szekszárdtól Bátáig elterülő Sárköz belvizét a Dunába. Az ármentesítésről, a Duna szabályozásáról, a Gemenc születéséről a rendkívül érdekes ipari műemlékben rendezett kiállításon lehet tájékozódni. A megtekintésre a Fekete Gólya Ház munkatársa biztosít lehetőséget.
LÁTOGASS MEG!
7149 Báta, Fő u. 306.
HÍVJ BENNÜNKET!
+36-20 662-6105
www.feketegolyahaz.hu
ÍRJ NEKÜNK!
bataert@gmail.com
https://www.facebook.com/FeketeGolyaHaz/
Nyitva tartás
HÉTFŐ — PÉNTEK
9-12 és 13-15 óra között
Előre bejelentett csoportokat, látogatókat más időpontban is várunk!
Fenntartó: Bátáért Egyesület.
Adószám: 1886173-1-17
Árak:
Felnőtt 500.-Ft
Csoportos jegy 15 fő felett 400.-Ft
Kedvezményes jegy (diák, nyugdíjas ) 400.-Ft
Csoportos jegy 15 fő felett 300.-Ft
Óvodás 200.-Ft
Családi jegy (2 felnőtt + 2 gyerek ) 1300.-Ft
Fotójegy 500.-Ft
Tárlatvezetés 3000.-Ft
Múzeumi óra : belépőjegy + 200.-Ft
Kézműves foglalkozás : belépőjegy + 300.-Ft
Szivattyútelep
Felnőtt: 300,- Ft
Kedvezményes: 200,- Ft
Óvodás: 100,-Ft
Kombinált jegyek: Fekete Gólya Ház + Szivattyútelep
Felnőtt:700,- Ft
Kedvezményes: 500,- Ft
Óvodás 250,-Ft