A 70 éves Árpád Múzeum, amely egy Dunai sziget kulturális örökségét mutatja be, emellett a hozzá tartozó kortárs művészeteknek és régészeti témájú tárlatoknak otthont adó Keve Galéria, valamint a Patay László Munkácsy díjas festőművész alkotásait és időszakos képzőművészeti kiállításokat bemutató Patay László Városi Képtár Ráckeve városának meghatározó kulturális élményt nyújtó színterei. Kiállításaink történelmi, helytörténeti, régészeti, néprajzi és vizuális-művészeti témájúak, de múzeumpedagógiai és szabadidős programokat is kínálunk. Intézményünk az ismeret- és élményszerzés, az elmélyült egyéni vagy társas művelődés egyre nagyobb reprezentációs értékkel bíró színhelye.
Kiemelt Árpád Múzeum, Keve Galéria és a Patay László Városi Képtár
Ráckeve, Árpád Múzeum
Program jellemzői
Tájékoztató
Múzeumi kalandozások Ráckevén
Budapesttől 47 km-re található a Ráckevei-Duna-ág – vagy másik nevén a Kis-Duna – partján Ráckeve. A Csepel-sziget déli részén festői környezetben elterülő kisváros több évszázados történelmi múltra tekint vissza. A mai Ráckevét az oszmánok támadásai elől az al-dunai Keve királyi városból királyi engedéllyel feltelepült rácok és magyarok hozták létre valamikor 1440 és 1444 évek között. Az ugyanakkor egyelőre nem világos, hogy az újonnan létrejött településnek pontosan mi köze volt a régészeti kutatások szerint a várostól északabbra található egykori Szent Ábrahám-kolostorhoz tartozó “városias előzménytelepüléssel”, az írott forrásokban ugyanis fél évszázadon keresztül Szentábrahámtelke más néven Kevi/Kiskevi néven illették a mezővárost és csak az 1500-as évektől kezdték Ráckevének nevezni. A Csepel-sziget a Kiskunsággal együtt földrajzilag az Alföld és a Dunántúl, történetileg pedig a puszták világa és a városiasabb dombvidék között képez határt és átmenetet. A népek vándorútja mellett fekvő táj története összefonódott az ország sorsával. Az itt élő magyar, szerb, német lakosság küzdelme a nemzeti múlt szerves részét alkotja.
Az 1962 óta a városban működő, 1992 óta területi múzeumi rangot viselő Árpád Múzeum mindazon tárgyak, dokumentumok, fotók, kutatási anyagok őrzési és bemutatóhelye, melyek alapján a ráckeveiek és a múzeum gyűjtőköréhez tartozó környékbeli települések lakói (Lórév, Makád, Szigetbecse, Szigetszentmárton, Szigetújfalu, Szigetcsép) megismerhetik településük történelmét, kulturális értékeit, saját és felmenőik múltját, a hozzájuk érkező idegeneknek pedig szintén ismereteket nyújthatnak.
Mivel a Duna mente az őskor óta lakott terület, a vizek és mocsarak által védett sziget a történelem során – a neolitikumtól kezdve kisebb-nagyobb megszakításokkal – egymást váltó embercsoportok otthonává lett. Számos nép, kultúra hagyta ránk tárgyi maradványait, életmódjukról régészeti leletek tanúskodnak. A táj földje bronzkori anyagban a leggazdagabb. Ezeket a múzeum állandó kiállításában láthatják az érdeklődők.
Az állandó kiállítás továbbá szeleteket ragad ki a város különös történelmi múltjából, felvillantja a Duna meghatározó szerepét, a látogató elé tárja letűnt idők tárgyi és dokumentációs emlékeit, és közel viszi az egykor itt élők életmódjához, kultúrájához, személyes világához
Az állandó kiállítás mellett időszakos kiállító termeinkben évente több néprajzi, történeti, régészeti és egyéb tárgyi kiállítást is rendezünk más országos múzeumokkal együttműködésben.
A 16. századi egykori reneszánsz kereskedőház, mint kortárs galéria (Keve Galéria) működik, amely képzőművészeti-iparművészeti körökben országos hírnévre tette szert időszaki kiállításaival. Az utóbbi években régészeti témájú tárlatok is nyílnak.
A Keve Galéria alatti középkori boltozatos pincében a Kőtárat lehet megtekinteni, amelynek legfontosabb emlékei a reneszánsz kőfaragványok és a különleges szerb sírkövek.
A Patay László Városi Képtár is a múzeumhoz tartozik, ahol Patay László Munkácsy díjas festőművészünk alkotásai és 20. századi természetelvű magyar festőiskolák és műhelyek képviselőinek festményei mellett évente több időszakos képzőművészeti tárlatot tekinthetnek meg a látogatók.
A kiállítás részét képezi Patay László munkásságát bemutató a 21. századi digitális igényeket is kielégítő interaktív érintőképernyős eszközünk.
Küldetésünknek érezzük, hogy színvonalas kiállításokat, tárlatokat rendezünk, kulturális-művészeti előadásokat, programokat szervezzünk. Múzeumi alapfeladatként jelöltük meg, hogy intézményünk szélesítse a kínálatot Ráckeve város közművelődési, kulturális, idegenforgalmi életében, tágabb teret adva a réteg-kultúrának, közben elsődleges feladatként mindig szem előtt tartva a Csepel-sziget és a város történelmi, régészeti, néprajzi és a gyűjtőkörhöz kötődő képzőművészeti értékeinek feltárását, megőrzését és bemutatását is.
Az utóbbi években felvállaltuk a helyi adottságból, a Duna melletti létezésből fakadóan a természeti környezet értékeinek védelmét, gondozását is.
A múzeum udvarán régészeti homokozó, és Ráckeve alapítását bemutató nagyméretű társasjáték várja az osztálykirándulókat. A képtár melletti, lekövezett, árnyas Duna-parti közösségi tér alkalmas szabadtéri programok rendezésére.
Olyan 21. századi múzeum arculatának kialakítását tűztük ki célul, amely a látogatónak ebben az egyre kevesebb valódi értéket felmutató világban kulturális értékrendet közvetíthet, irányt adó szerepet tölthet be, hogy azzal az érzéssel léphessen ki falaink közül, hogy „belépett” valahová…
Szeretettel várjuk az Osztálykirándulókat és minden kedves érdeklődőt!
Árpád Múzeum Ráckeve
Cím: 2300 Ráckeve Kossuth u. 34.
Telefonszám: (24) 519 035
E-mail: muzeum@rackeve.hu
Facebook név: www.facebook.com/arpadmuzeum
Nyitva tartás: kedd-vasárnap 8:00 – 16:00
Hétfő: ZÁRVA