Aquincum egy római település és katonai tábor volt a mai Budapest (Óbuda) területén. Sok esetben túl hosszú a bevezető szöveg. Ilyenkor nekünk kell a rövidíteni. Példa egy megfelelő hosszúságra: Az emlékmúzeum állandó kiállítással Babits Esztergomban töltött éveire (1924-1941) emlékszik, azokat kívánja feleleveníteni korabeli fényképfelvételek és dokumentumok és audióvizuális eszközök segítségével.
Aquincumi Múzeum Budapest
1031 Budapest, III. kerület, Szentendrei út 135.
Program jellemzői
Tájékoztató
A rómaiak a mai Óbuda területén építették fel Pannónia tartomány központját. A birodalom határa a Duna vonala volt.
Budapest kétezer évvel ezelőtti elődje a római kori katonai táborváros és mellette a katonákat kiszolgáló mesteremberek, kereskedők városa, Aquincum volt. A hajdani katonai amfiteátrum romjai Óbudán láthatóak. Innen két kilométernyire pedig az ókori polgárváros központjának utcáit és házainak maradványait nézhetjük meg.
Aquincum polgárvárosa:
Bár a római kor négy évszázada alatt a polgári városrész településszerkezete, kiterjedése folyamatosan változott, jellegzetes építészeti elemei – a vízvezeték pillérek, az amfiteátrum és a városfal négyszöge – mindvégig a felszínen nyomon követhetők voltak, s a mai városképnek is meghatározó elemei maradtak.
Az aquincumi polgárváros kb. egyharmadát mutatja be a múzeum körül elterülő régészeti park.
RÓMA AQUINCUMBAN
Új állandó kiállítás a BTM Aquincumi Múzeumában:
A Kulturális Örökségi Napokhoz kapcsolódva nyílik meg az Aquincumi Múzeum új állandó kiállítása, mely a romterületbe illesztett új kiállítási épületben kapott helyet. A Róma Aquincumban című állandó kiállítás a múzeum olyan rejtett értékeit tárja a látogatók elé, melyek méltó kiállítására korábban nem volt lehetőség. A helytartói palota emlékeit bemutató, az épület egykori pompáját idéző kiállítótérben helyet kap több, a palotából származó, korábban nem látható, illetve frissen restaurált mozaik, együtt láthatók a falakat díszítő falfestmények, a szentélyberendezésekhez tartozó, sokszor monumentális szobrok, valamint az épület egykor fényűző berendezéséről tanúskodó szökőkút vagy kőből faragott díszedény rekonstrukciója. Az egykori épületbelső luxusát egészítik ki a vitrinekben található tárgyak, – a bronzból, üvegből vagy kerámiából készült import edények, az arany és ezüst ékszerek, – melyek a helytartó és környezetének mindennapjaihoz tartoztak.
Az új állandó kiállítás másik különlegessége, hogy a bemutató keretein belül, több mint 75 évvel megtalálását követően méltó körülmények között mutathatjuk be világhírű zenei emlékünket, az aquincumi orgonát. A hangszer maradványai éppen annak az épületnek az alapozási munkálatai során kerültek elő, melynek falai között most együtt láthatók az orgona alkatrészei, a szerkezetéről készült rekonstrukció és a megszólaltatható másolat.